5 měsíců. Tolik stačilo k tomu otočit život dalším klientům, stačil plán

5 měsíců. Tolik stačilo k tomu „otočit život“ dalším klientům. Doslova.

V červenci jsem se poprvé potkal s klienty. Normální rodina bydlící kousek od Brna, obyčejná práce, standardní dům. „Staral“ se o ně jeden fajn poradce. Když byla šance něco prodat, stavil se. Milej.

Původní stav

Majetky klientů byly v šíleném stavu. Nesmyslně drahá pojistka, kdy byly hlavně pojištěny drobné věci a vůbec věci vážné. Za ty roky nasbírali dalších 5 IŽP, kde se jim zdvojovala rizika a měsíčně platili dardu na feečkách. Podpojištěná nemovitost, odpovědnost, ZAM/ZAM. Nezkontrolované IOLDP. Minimální rezerva na účtu, kterou ani neřešil. Dva spotřebáky za 8% s dalšími pojistkami. Investováno pár set tisíc, které poradce točil mezi drahým fondem fondů, realitním fondem a zlatem se spreadem 11%. U každé otočky si dal hezký vstupní poplatek. Žádné cíle, žádný plán. Žádné soupisy plateb, museli jsme hledat za co je jaká platba. Některá IŽP jim historicky rušil a teď došly dopisy o dodanění. Šílenost. To, že tam nebyl plán, bylo hrozně vidět.

První změny

Trvalo nám dlouho se vším prokousat a dát dohromady. Restrukuralizovali jsme vše. Upravili stávající pojistky, navýšili limity. Srazili platby za životní, srazili platbu za pojistku auta, u úvěru zrušili pojistky, srazili sazbu na necelých 5% se splatností kratší o 4 roky. Pohráli si se všemi IŽP, něco rušili, něco sráželi na minimální platby dle výhodnosti. Vyčistili cashflow, definovali cíle, postavili plán. Okamžitě doplnili rezervu na účet. Srazili nákladovost portfolia a postavili jej koncepčně. Dořešili IOLDP a spoustu dalšího. Začali jsme stavět plán.

A hele, máme tu pozemky

To nejlepší ale přišlo dál. Věděl jsem, že mají asi 20 pozemků, tahám ze svých klientů vše. Poměr finanční aktiva vs nemovité majetky byl asi 6% vs 94%. Vize vytvořit nějaké investiční portfolio, za 15 let čerpat rentu, diverzifikovat a pracovat se vším rozumně, byla s tímto náročná. Začal jsem řešit i toto.

Radim Kučera jsme prošli pozemek po pozemku. Prošli územka, návrhy na nové plány. Vyházeli různá pole, lesy a další, které jim teď přináší více škody než užitku. Z prodeje, který chystáme, očekáváme téměř 3.000.000 Kč. To už bude solidní základ pro budování portfolia, plnění všech cílů apod. Zrychlíme dynamiku růstu majetku. Lépe jej budeme diverzifikovat. Plán získal úplně jiný rozměr.

Dokonce i stavební…

Jenže tím nekončíme. Zjistili jsme, že 3 pozemky jsou již stavební, nebo určeny k zástavbě. Některé musíme předělit, zaměřit geodetem, a vyřešit určité přípojky. 1 je ale stavební v zásadě hned. Nejen, že jsme zjistili, že jejich majetky jsou mnohem větší, zjistili jsme, že vůbec nějaký potenciál mají. 

Toto zjištění zlepšuje postavení celé rodině, protože jejich děti, také mí klienti, tam budou moci stavět. Bez tohoto bychom nebyli schopni stavbu realizovat, protože by prostě na pozemek a výstavbu neměli. Teď si pravděpodobně i oni, jejich děti, díky tomuto splní cíl. A co s těmi 2 dalšími parcelami, to se rozhodneme pak.

Z chaosu, bezvýchodné situace a tisíců měsíčně na poplatcích jsme se dostali do postavení, kdy vím, že tyto své klienty dostanu daleko. Důležitý je plán.

Hledám totiž to, co už nevidíte.

Spojme se

E-mail

me@www.samuelpseja.cz

Telefon

+420606210012

Calendly

/samuelpseja

LinkedIn

Samuel Pšeja

Facebook

Samuel Pšeja

Instagram

@samuelpseja