Časování trhu: Go to Vegas if you want to gamble

Počkám, až to spadne, a pak to koupím

… jak je to ale doopravdy s časováním trhu? Někdy slýchávám od lidí, a nebudu jediný, že teď je přece špatná doba investovat, když vše roste. Typické časování trhu. Říkají: „Hele, já počkám, až to spadne, tak pak to koupím.“ Ti větší střelci dělají navíc to, že když přichází propady, tak prodávají se ztrátou se slovy: „Víš co, já to zainvestuji zase až se to odrazí a bude to níž, díky tomu vydělám“.

Přichází pak čas na moje oblíbené otázky: „Kdy teda přijde propad? Kdy se to odrazí? Kolik je ta Tvoje bariéra, kdy si řekneš – kupuju? Co když přijde větší propad za 5 let a ty se ochudíš o budoucí výnosy? Odpověď přichází stejná: „Hele, nevím, to uvidím…“. Tak ne, NEuvidíš, pokud u toho nesedíš celý den, neumíš dělat analýzy a nemáš křišťálovou kouli, tak to prostě na 90% netrefíš – a to je velké riziko.

Investujete long term nebo spekulujete?

V long term investicích prostě přístup časování trhu nemá smysl. Určitě se někdo na světě trefí a ten moment vystihne, ale podívejte se na statistku kolika lidem to vyšlo z těch, co to zkusili – důležitá je dlouhodobá úspěšnost. To, že většina investorů se na to dívá opačně, potvrzuje pohled na přítok kapitálu do akciových fondů. Pokud trh roste, lidé mají tendenci vkládat do podílových fondů nové a nové peníze. Naopak pokud trh padá, retailoví investoři z fondů zpravidla utíkají. Tudíž dělají přesný opak toho, než co by dělal racionálně smýšlející investor. Nakupují draze a prodávají levně.

A teď fakta…

Jak píšou ve článku na Forbesu: Go to Vegas if you want to gamble. Fakta o časování trhu:

1) Budoucnost je nepředvídatelná, na trhy má vliv milion věcí. Čekali jste COVID? Čekali jste ropu za ceny, kdy Vám platí za odběr? Čekali jste tak rychlý restart?

2) Je to emočně velmi náročná disciplína, musíte být zkušení a psychicky odolní.

3) Musíte mít přístup k většímu množství informací, které není běžně dostupné. A také musíte mít velký přehled a vzdělání. Pokud jste třeba v Senátu USA, tak si můžete tento bod odškrtnout, máte štěstí.

4) Musíte to dělat na full-time.

5) Musíte být ochotní realizovat ztráty, časovat případně ve více obchodech a snažit se vytvořit průměr.

6) Největší nárůst na trzích přichází zpravidla během pár dní po největších propadech – stačí minout tento narůst a může to být problém. Velký.

7) Větší náklady – strategii může nést i více nákladů, různé transakční, spready, zdanění výnosů apod.

Co tedy dělat, když nemám časovat?

Investor by měl být schopen v relativně dohledném horizontu určit směr, jakým se trh pohybuje, ale nemůže trefit přesný bod. Ten je ale při časování trhu velmi důležitý. Co je rozumná cesta? Pro běžného investora strategie buy&hold – tedy kup a drž – jasně daný investiční HORIZONT, správně nastavené portfolio a jasně daný PLÁN. Pokud dáte investici čas a máte plán, co budete dělat když … jste dál než většina ostatních.

Pokud máte ČAS, tak Vás nezajímají tržní propady a můžete nechat svůj majetek kolísat, pro vás je důležitá dlouhodobá výnosnost – a ta prostě na akciových trzích je.

Pokud máte PLÁN, tak už víte předem, jak se budete chovat, když trh udělá třeba -20% nebo -50%. Víte, že máte třeba 10% portfolia v hotovosti a když přijde propad -10%, dokoupíte postupně z 1/3, když -20%, tak ze 2/3, když -30% tak ze 3/3. Pokud se ke 3/3 nedostanete, protože takový propad nenastal, držíte dál cash, než přijde další. Pokud přijde -50%, tak už je vám to jedno, toto číslo není ve vašem plánu a čekáte.

Chci tím říct, že je lepší být in the market a postupně během propadů podle předem daného plánu dokupovat. Tím snižujete průměrnou nákupní cenu, zvyšujete svoji budoucí výnosnost a nespekulujete, nemusíte u toho sedět 24/7, nemusíte být ve stresu… Takže, vykašlete se na časování, vykašlete se na odhady, prostě investujte, držte část majetku i mimo trh, tedy cash, mějte u každé části portfolia časový horizont a mějte plán. Ušetříte si nervy i peníze.

Zapamatujte si

Time in the market beats timing the market.

PS: Pokud obchodujete intradenně, časovat se dá, ale už u toho musíte opět sedět mnohem déle, umět technické analýzy, sledovat fundamenty, a umět velmi dobře řídit své emoce a akceptovat ztráty. Navíc takhle nebudete obchodovat zpravidla fondy, ale jiné instrumenty, takže jsou třeba i další znalosti.

Pár zdrojů, ať to neříkám jen já:

https://www.investicniweb.cz/kdy-funguje-casovani-trhu/

https://www.forbes.com/…/6-reasons-why-market…/

https://warengo.com/…/73915-4-duvody-proc-byste-se-meli

http://finsider.cz/…/casovani-trhu-se-zpravidla-nevyplaci/

https://www.investron.cz/proc-jsou-snahy-o-casovani-trhu…/

Spojme se

E-mail

me@samuelpseja.cz

Telefon

+420606210012

Calendly

/samuelpseja

LinkedIn

Samuel Pšeja

Facebook

Samuel Pšeja

Instagram

@samuelpseja