Důležité investice, na které často zapomínáme

Není investice jako investice

Většina lidí si pod pojmem „investice“ představí různé finanční nástroje – akcie, nemovitosti, kryptoměny, státní produkty, prostě různé investiční či spořící instrumenty. Fajnšmekři si začnou mimo to představovat ještě třeba investice do veteránů, umění nebo alkoholu. Já se chci ale věnovat investicím, na které často zapomínáme, ale přitom jsou pro nás, a náš život, velmi důležité.

Každý člověk, který investuje, má velké množství důvodů, proč to dělá. Chce být finančně nezávislý, chce větší dům, lepší auto, zaplatit studia dětem,… Investice pro většinu lidí znamená to, že musí každý měsíc utrhnout kousek svého platu/zisku a odeslat jej pryč na jinou hromadu, která by měla bobtnat.

Co kdybych Vám ale řekl, že máte investovat do něčeho, kde ty peníze zmizí, kde o ně přijdete? Budete si asi ťukat na čelo, protože o tom přece investování není – není o tom, abyste o peníze přicházeli, chcete je získávat.

Hnutí FIRE – opak toho, o čem je článek

Než Vám prozradím, kam tím mířím, pojďme si odkrýt tento fenomén, zkratku, na kterou můžete v souvislosti s investicemi a finanční nezávislostí narazit. Je to přesným opakem toho, než kam mířím tímto článkem.

Zkratka FIRE vychází z anglického termínu „Financial Independence, Retire Early“. Cílem tohoto hnutí je stát se finančně nezávislými co nejdříve. Finanční nezávislostí je myšleno to, že jejich majetek bude mít takovou hodnotu, že z něj budou moct čerpat nebo jim bude generovat takovou částku, aby z ní mohli normálně žít.

Aby lidé vyznávající strategii FIRE dosáhli cíle, žijí velmi minimalisticky. Snaží se minimálně 50% měsíčního příjmu ušetřit, žijí velmi skromně, neutrácí za věci, které nejsou nezbytně nutné. Místo hotelu přespí ve sdíleném pokoji v hostelu, místo skvělého filtru ve výborné kavárně si koupí kafe ve stánku a místo zážitkového fine diningu si namažou rohlík s máslem. Jasně, teď proti sobě stavím 2 extrémy, ale chápete, kam tím mířím.

O čem je život?

Každý si musí odpovědět sám na otázku, o čem život je. Pokud Vám sedí 15 let svého života se omezovat, žít naprosto minimalisticky, a pak doufat, že si zbytek života užijete bez práce, dobře. Ze zkušenosti mých klientů, kteří by si již takový život třeba dopřát mohli, to tak není – práce by jim chyběla, v rozumné míře. Naopak by litovali toho, kdyby se nějak zásadně omezovali. Nikdo z nás totiž neví, co bude zítra ráno, když vstaneme. Možná nebude nic, možná naší finanční nezávislost nestihneme, a pak bychom litovali toho, že jsme nestihli nic z toho, co jsme chtěli.

Na jaké investice tedy zapomínáme?

Jak už jsem psal výše, jsou to investice, za které utrácíte, nicméně investice nemusí nést jen přímý užitek (vidíte, jak peníze odejdou na hromadu a zhodnotí se), ale i užitek nepřímý (přinese jiný efekt, který Vám peníze vydělá nepřímo nebo Vám dá to, co máte rádi).

Vzdělání

Investice do vzdělání je jednou z nejdůležitějších. Nikdy nejsme natolik chytří, abychom se mohli přestat učit. Je jedno, zda utrácíte za knihy, kurzy, školy, důležité je si uvědomit, že tím zvedáte svoji hodnotu. Zvedáte tím hodnotu své práce, tudíž za svůj čas dostáváte více peněz, máte větší cenu, ale i hodnotu Vás, jako člověka. Vzdělanější lidé bývají více chápaví, rozumnější, šťastnější. Vzdělávejte se.

Podnikání

Ano, podnikání Vám má peníze vydělávat, zaslouží si taky ale abyste do něj zpět investovali. Do asistentky, který zvýší Vaší kvalitu a přinese Vám více času, do marketingu, který k Vám dostane nové zákazníky, do zázemí, které Vám zpříjemní práci – prostě do toho, co potřebujete. Podnikání je zpravidla Vaše nejvýnosnější investice. A zaslouží si péči.

Zážitky, koníčky

Každý z nás má něco, co miluje (kromě rodiny samozřejmě:). Pracujeme přece i proto, abychom si užívali, abychom si plnili to, co milujeme. Máte-li rádi skvělou gastronomii, dopřejte si zážitek v Michelince a utraťte za to peníze. Jestli to jsou auta, kupte si ho, i když Vám to asi peníze nevydělá, dá Vám radost, smysl. Ať už je to cokoliv, odsouvat donekonečna svá přání je škoda, protože jak už jsem říkal, nikdy nevíte, zda jej stihnete. Prostě dělejte to, co milujete.

Cestování

Může to spadat do kategorie zážitky/koníčky, ale přece jen jsem dal cestování zvlášť. Cestování je za mě totiž jako vzdělání, investujete do sebe a rostete jako člověk. Během cestování (nemluvím o válení se v resortech) totiž zažijete spoustu různých kultur, zvyků, příběhů. Uslyšíte spoustu jazyků, dozvíte se nekonečně mnoho věcí z historie, uděláte si přátele. Každá země je jiná, a každá země Vám dá něco, co se Vám bude hodit. A navíc – pravděpodobně se budete těšit z toho, jaké to tu v Česku máme a budete za to rádi. 🙂

Děti

Děti nemám, ale i tak vím, jak je to důležité. Pokud děti chcete, jsou smyslem Vašeho života a pravděpodobně velmi důležité. Tak jako je pes zpravidla odrazem svého pánička, tak dítě bývá odrazem svých rodičů. Jejich vlastnosti, vzdělání a budoucnost jsou odrazem investice rodičů.

Lidé kolem Vás

Kamarádi, rodina, kolegové. V tomto spojení je divné říct, ať do nich investujete. Spíš je to o nepřímé investici. Zážitky s těmito lidmi jsou velmi cenné. Udělat jim radost je kolikrát lepší, než ji udělat sám sobě. Splnit jim nějaký sen je k nezaplacení. I kdyby se stalo cokoliv, mít kolem sebe lidi, kteří tu vždy budou, za to stojí.

Zlatá střední cesta

Extrémy jsou samozřejmě téměř vždy špatně. Snažit se žít za minimum a uškudlit každou korunu bude asi smutné, naopak utratit vše za své potěšení taky nepřinese v budoucnu moc pohody. Je důležité najít rozumný středobod mezi utrácením a investováním, realisticky zhodnotit své možnosti a najít způsoby, jak zlepšit výši mých vstupů, abych měl více zdrojů pro to, co chci.

Finanční plán

Pro to, aby šlo dobře nastavit zlatou střední cestu, je potřeba mít finanční plán. Pokud známe náš rozpočet, plánované cashflow, můžeme si stanovit budget na investování a utrácení. Můžeme si pak dopočítat realizovatelnost našich cílů, dopad jednotlivých rozhodnutí, a celkově lépe pracovat s tím co chceme hned a co chceme za x let. Je to vždy o kompromisu. Pokud přitlačím na útratu dnes, o to pomaleji vybuduji (pravděpodobně) majetek za xy let, pokud dnes více ušetřím dosáhne dříve toho, co plánuji.

Na toto neexistuje správný recept, je to o Vašem nastavení. Mám klienty, kteří mi řeknou „hele, já to prostě za 5 let chci a udělám pro to nyní co je třeba“, a pak mám takové, kteří mi řeknou „hele, když to bude za 7 let, nevadí mi to, ale chci si teď užít tady toto“. Pro někoho je důležitější přítomnost, pro někoho budoucnost, jen je potřeba najít rozumný balanc mezi obojím, a v tom Vám finanční plán může pomoci.

Závěrem

Ať už to bude znít ode mne, jakožto poradce, divně, nehoňme se jen a pouze za tím co nejvíce odložit. Investujme tolik, kolik potřebujeme na naše cíle, zajištění, ale zároveň tolik, abychom nepřišli o naší současnost. Uvědomme si také to, že investice nejsou jen do finančních nástrojů či majetků, ale investicí jsme i my. Pokud budeme se sebou spokojení, budeme žít život, jaký se nám líbí, pravděpodobně nám vyjde i náš plán a zainvestujeme tolik, kolik potřebujeme. Kdybychom vynechávali sebe, naše potřeby a tužby, tak shoříme jako papír můžeme litovat toho, že jsme se až příliš omezili na úkor něčeho budoucího.

Spojme se

E-mail

me@samuelpseja.cz

Telefon

+420606210012

Calendly

/samuelpseja

LinkedIn

Samuel Pšeja

Facebook

Samuel Pšeja

Instagram

@samuelpseja