Někdy je třeba klientům říct „takhle to nebude“

Středa, 22.9.2021

Na callu mám potenciální klientku. 25 let. Pár dní do podpisu rezervačky bytu za 7.000.000 Kč. Makléř na ní naléhá. Byt se jí líbí.

🙍🏼‍♀️ Pane Pšejo, já vůbec nevím, jak to mám financovat. Mám tam dát všechny peníze, co mám? Mám dát co nejméně a vzít vysokou hypo? Co mám dělat?
🙎🏻‍♂️Co to znamená – všechny peníze?
🙍🏼‍♀️Mám asi necelé 3.500.000 Kč.
🙎🏻‍♂️Co je to za byt? Pošlete mi odkaz.
🙍🏼‍♀️Posílám..
🙎🏻‍♂️5kk, 160m2, vysoké stropy, wawky, tam budou šílené náklady. Máte vyúčtování, evidenční listy, víte kolik stojí provoz?
🙍🏼‍♀️Zařídím…
🙎🏻‍♂️Potkejme se v pátek, osobně, toto je celý vzato z opačného konce. Musíme to fakt dobře spočítat, než uděláte něco takového.

Vydávám se za klientkou

Pátek, 2 dny na to, jedu téměř 200km, pár hodin před odletem, za ní.

Bavíme se o tom, co chce. Beru analýzu výdajů z bankovnictví, má za úkol sepsat vlastní přehled výdajů. Dáváme dohromady příjmy. Dáváme dohromady další spoustu dat, bez kompromisu a zatajování. Říkám, že musíme oddálit podpis do poloviny dalšího týdne a do té doby vše spočítat. Mezitím kontrolujeme smlouvy, LV a další souvislosti, jednám s makléřem o našich podmínkách úprav – kdyby se pokračovalo.

Na mém výletu po Evropě se do toho pouštím (v letadle😅). Počítám. Jen náklady na byt (fondy oprav, energie aj.) s přehledem přesáhnou 10.000 Kč měsíčně. Kdyby financovala úvěrem 80%, tak je na nákladech za bydlení 65% vůči příjmu. Děsivé. Doteď totiž měla ostatní náklady 90% z příjmu za zbytek.

Počítám variantu, aby celkové náklady na bydlení nepřesáhly 45% příjmu (i tak hodně). Musela by ale zase v tomto scénáři, včetně vybavení bytu apod. vynaložit cca 3.000.000 Kč ze zdrojů. Nic by skoro nezbylo. Měla by přepálené cashflow. Stala by se otrokem svého bytu. Zastavila by potenciál své situace.

Je čas říct „ne“

Dnes máme call. Nemám dobré zprávy. Ten byt je overkill. Teoreticky by se dal financovat. Prakticky je to extrémní riziko a ukončíte tím skvělé vyhlídky, které s takovém majetkem máte. Nemůžu Vám odsouhlasit, abyste to podepsala. 

Vezměme to od začátku, jak se to vzít mělo. Definujme si, co chceme. Nastavme parametry toho, co si můžeme rozumně dovolit. Pak až hledejme to, co do toho zapadne. Máme perfektní pozici pro to, abyste za 10-15 let vytvořila velké majetky a byla v situaci, kdy si obrovský a hezký dům postavíte. Máte skvělou práci s velkým platem. Máte velké zdroje. Je Vám 25 let. Neříkám, že máte extra šetřit, a žít, kde se Vám to nelíbí. Vše ale v rámci rozumu.

🙍‍♂️Vím, že jste asi chtěla slyšet něco jiného…
🙎‍♀️Přesně to jsem potřebovala slyšet. Měla jsem tuto obavu, ale nevěděla jsem, jak to uchopit. Dík.

Pozastavujeme celou akci. Ultra last minute. Jdeme začít znovu. Jdeme využít potenciálu, který má. 

Mým úkolem není jen plnit to, co kdo chce. Mým úkolem je přinést i big picture na danou věc. Dát kritickou zpětnou vazbu. Vést. Říct ne, když to nedává smysl.

Mým úkolem je vidět a hledat to, co už nevidíte.

Spojme se

E-mail

me@www.samuelpseja.cz

Telefon

+420606210012

Calendly

/samuelpseja

LinkedIn

Samuel Pšeja

Facebook

Samuel Pšeja

Instagram

@samuelpseja