Nemám finanční plán…

… automaticky vygenerovaný v PDF. Nemám vzor. Nemám systém, kam nahážu pár dat a vyhodí mi to 40 stránkové PDF s tunou textu bez větší kreativity a individualismu. Dlouho jsem hledal dokonalý nástroj na finanční plán. Až jsem zjistil, že tudy cesta nevede. 

Každý klient je jiný. Každý má jiný příběh. Jiná přání. Někdo je přes čísla a tabulky. Někdo přes popis slovy. Někdo chce vše stručně. Někdo si chce víc povídat. 

Mám moduly

Mám dílčí moduly na sobě nezávislé. Interní i externí. Od zajištění rizik, přes oceňování movitých/nemovitých majetků, po oceňování firem, matematické výpočty, backtesty portfolií, správy nemovitostí, screenerů ETF, pojistných podmínek, monitoringu cashflow,…

A mám kostru. Kostru toho, co chci klientovi vyřešit, co mu mám dodat. 

Je to jako skládačka

Pak ale vzniká skládačka. Slide po slidu. Datum setkání, harmonogram setkání, téma po tématu. Moje komentáře, myšlenky, print screeny z těch jednotlivých modulů. Zapisujeme si do toho. Diskutujeme. Škrtáme. Zakončujeme tím, co nás čeká příště. A zase dokola. Na dalším setkání se prvně vracíme k restům z minule, dovysvětlujeme si, co je třeba. Ověřujeme si, zda se staly úkoly, co jsme měli.

A vznikne živý organismus

Vzniká z toho živý organismus. Tok myšlenek, které celou spoluprací proudí. Logicky za sebou. Každý slide je v zásadě unikátní, nenajdete stejný. Když si je pak přegenerujete do PDFka a projedete, je to jak příběh. Příběh toho, jak celý plán vznikal. Kdy jsme co řešili, co nás v tu chvíli napadalo, co jsme si řekli, jak jsme se posouvali. 

Trvá nám to minimálně 4 – 7 setkání. Po každém přichází do mailu dosavadní výstup. Úkoly klienta. Úkoly moje. Na čem jsme se dohodli. Vždy je mezi nimi týden rozestup. Ať má klient čas přemýšlet. Zapsat si myšlenky. Uvažovat nad našimi kroky. A já to mohu příště zapracovat. 

Je to časově náročnější. Je s tím více práce. Ale je to opravdový, je to něco, co vystihuje každé naše slovo a setkání. Je to prostě finanční plán. 

Člověk občas hledá brutálně chytré a komplexní nástroje, které dokážou vše udělat za člověka. Mají jen jednu chybku. Neumí se vcítit do konkrétní situace, myšlenek, formovat se potřebám. Třeba jednou časem.

Zajímá Vás více o finančním plánu? Tak mrkněte sem.

Spojme se

E-mail

me@www.samuelpseja.cz

Telefon

+420606210012

Calendly

/samuelpseja

LinkedIn

Samuel Pšeja

Facebook

Samuel Pšeja

Instagram

@samuelpseja